Arkiv för mars, 2010

Sideshow Collectibles Premium Format Aurra Sing

torsdag, 11 mars, 2010

pf_aurra_sing

Idag släpps Sideshow Collectibles Premium Format Aurra Sing för förhandsbokning: http://www.sideshowtoy.com för prenumeranter av deras nyhetsbrev, ingen information om det blir en Exclusive utgåva eller antal. Det lilla vi sett ser bra ut tycker jag, men vill se hela innan jag bestämmer mig för denna.

Star Wars Celebration V -Jag ska dit!

torsdag, 11 mars, 2010

c5logo_boba

Resan är bokad och biljetterna betalda, 12-15 augusti är det Star Wars Celebration V i Orlando. För några veckor sedan presenterades en lista med de utställare som är klara hittills, bland dom kan nämnas Efx collectibles, Acme archives och Lego. Än så länge saknas en del stora producenter av Star Wars saker som: Hasbro, Sideshow och Gentle Giant men det är ju ett halvår kvar… Det som kanske kan få några att tveka är att San Diego Comic-con bara är några veckor tidigare.

Star Wars Insider #91

söndag, 7 mars, 2010

sw_insider_91

Star Wars Insider #91 kom ut för några veckor sedan, men finns fortfarande att beställa på http://www.press-stop.se och på http://www.sfbok.se/

Ett bra nummer igen tycker jag, dom har höjt sig en nivå. I detta numret får vi bl.a.
-En intervju med Dave Filoni, alltid roligt att läsa
-Reportage om Star Wars In concert, som ju kommer till Europa nu i mars
-Intervju med Meredith Salenger (Barriss Offee i Clone Wars)
-Reportage om Serievärlden del 2 i serien.
-Artikel om Mandalorierna (heter det så på svenska?)
-Artikel om Topps nya samlarkort-serie Galaxy 5
-Storyboards från Hoth
+ alla vanliga avdelningar.

Sideshow Collectibles Premium Format Count Dooku

torsdag, 4 mars, 2010

Fick äntligen ett paket med Sideshow Collectibles Premium Format Count Dooku, det gäller att ha tålamod, förhands beställde den i september förra året. Endast 750 ex gjordes av denna statyett, ingen exclusive utgåva. Jag tycker att den ser riktigt bra ut, ansikten är alltid svårt verkar det som, men jag tycker tvärtemot många andra att Sideshow har lyckats bra med denna. Lightsabern går att tända, en cool liten detalj men den kommer antagligen i stort sett alltid vara släckt. Manteln går att ta av men det ser ju absolut bäst ut att behålla den på. Count Dooku är en av mina stora favoriter ur prequel trilogin så detta var inget svårt val för mig och är helnöjd med den här pjäsen. Priset är som för alla Premium Format figurer ganska högt $299, vilket blir ca 3000:- hemma i Sverige.